Osteopatyczne leczenie stawu skokowego

Niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku, czy regularnie uprawiamy sport czy raczej prowadzimy bierny styl życia jesteśmy narażeni na najpowszechniejszy uraz jakim jest skręcenie stawu skokowego. Standardowo przy leczeniu skręconej kostki, większość lekarzy zdecyduje się na zastosowanie unieruchomienia gipsem oraz zaleci odpoczynek na kilka tygodni. Wydawać by się mogło, że jest to najlepsza i jedyna możliwa metoda leczenia, ale naprzeciw temu wychodzi osteopatia.

Zanim jednak przeanalizujemy proponowane techniki leczenia przez osteopatów to przyjrzyjmy się czym właściwie charakteryzuje się niniejszy uraz. Otóż skręcenie stawu skokowego to nic innego jak uszkodzenie w różnym stopniu więzadeł stawu oraz torebki stawowej. W zdecydowanej większości przypadków przy tego typu urazie dochodzi do skręcenia bocznego, czyli wykręcenia podeszwy stopy do wewnątrz, w efekcie czego zostają uszkodzone zewnętrzne więzadła stawu z grupy strzałkowej: strzałkowo-skokowe przednie i tylne oraz strzałkowo-piętowe. Nieco mniej przypadków odnotowuje się skręcenia stopy na zewnątrz, w wyniku którego uszkodzone zostają więzadła trójgraniaste. Jest to związane z tym, iż więzadło skokowo-strzałkowe jest głównym stabilizatorem stawu skokowego i tym samym bardziej jest narażone na wszelkie urazy.

Objawy skręcenia stawu skokowego:

  • bóle w zależności od stopnia uszkodzenia stawu skokowego,
  • obrzęk,
  • w ciężkich przypadkach niemożność poruszania.

Diagnostyka i osteopatyczna metodyka leczenia stawu skokowego:

Skręcenie stawu skokowego jest poważnym urazem. W związku z powyższym, niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia zaraz po wystąpieniu urazu, a także stopniowe wdrażanie odpowiedniej rehabilitacji uszkodzonej kostki. Plan leczenia determinuje sukces i powrót do pełnej sprawności fizycznej. Wszelkie zaniedbania mogą zahamować mobilność pacjenta oraz doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania stawów. Dobór terapii uzależniony jest od wieku pacjenta, stopnia uszkodzenia stawu skokowego oraz podejmowanych aktywności fizycznych. Na początku osteopata skupia się na zmniejszeniu obrzęku, po to by zniwelować ból oraz zapobiec włóknięciu płynu tworzącego opuchliznę, który z kolei może spowodować utrudnienie w wykonywaniu pełnych ruchów. Zabiegi osteopatyczne oparte są o terapię manualną oraz ćwiczenia umożliwiające rozluźnienie struktury blokującej odpływ obrzęku ze stawu. Do planu leczenia włącza się także, techniki osteopatyczne mające na celu  aktywizację stawów stopy wraz z całą kończyną dolną, metody poprawiające drenaż oraz techniki zapobiegania rozwoju stanu zapalnego. Niekiedy także stosuje się igłoterapię suchą, jest to metoda leczenia polegająca na neutralizowaniu wzmożonej aktywności punktów spustowych odpowiedzialnych za ból. Wszystkie punkty bolesne rozpoznawalne są w trakcie badania palpacyjnego. Pomocnym rozwiązaniem są również taśmy kinesiology taping, które znacząco przyspieszają odpływ zbędnych produktów przemiany materii oraz wspomagają dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych, a także stabilizują naruszony staw skokowy.
Terapia osteopatyczna jest efektowniejsza w momencie kiedy zachodzi kooperacja pacjenta z osteopatą, wówczas spektakularny powrót do pełnej sprawności zwiększa się wielokrotnie.